Uncategorized, مقالات آموزشی

روش های تصفیه فاضلاب صنعتی

در این مقاله از پویاژن می خواهیم به بررسی روش های تصفیه آب و فاضلاب بپردازیم. روش ­های کاربردی در تصفیه فاضلاب زیر مجموعه ای از روش های فیزیکی، زیستی و شیمیایی است. تصفیه موثر معمولا بسته به نوع فاضلاب یا پساب به کمک تلفیقی از این روش ها صورت می گیرد.

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید و یا کلیک کنید و فرم را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.

09101438051

02140443676

روش های فیزیکی-شیمیایی

از خواص مکانیکی و شیمیایی برای جداسازی مواد خارجی معلق در فاضلاب استفاده می شود . مهمترین روش های تصفیه فیزیکی- شیمیایی شامل موارد زیر می گردد:
• استفاده از صافی
• مخزن ته نشینی
• هوادهی
• جذب سطحی
• شناور سازی
استفاده از صافی
صافی ها مانند غربال جهت آشغالگیری به کار می روند . صاف کردن با کمک صافی های ماسه ای نیز انجام می شود.

روش های تصفیه فاضلاب

تصفیه فاضلاب چیست؟

مخزن های ته نشینی

این مخزن ها با کاهش سرعت جریان آب امکان ته نشینی مواد معلق در تصفیه خانه های آب و فاضلاب را فراهم خواهد کرد. در حوضچه یا مخزن ته نشینی طی ذرات معلق فاضلاب ته نشین می شوند و لجن تجمع می کند .
لایه بندی مخزن ته نشینی به صورت زیر است :
• لایه تصفیه شده روئین که تقریباً ذرات معلق قابل ته نشینی از آن خارج شده است .
• لایه ای که ذرات معلق فاضلاب در آن بصورت مستقل از هم در حال ته نشینی هستند .
• لایه ای که غلظت ذرات در آن زیاد شده و ذرات به صورت لخته درآمده و ته نشین می شوند .
• لایه ای که لخته ها به هم نزدیک شده و مانع ته نشینی سریع می شوند .
• لایه ای که در آن لجن ته نشین می شود .
به طور متوسط میزان کاهش شاخص های آلودگی در ته نشینی اولیه به صورت صد درصد مواد قابل ته نشینی ، 80 درصد کل مواد معلق ، 35 درصد BOD5 و 30 درصد COD است.

هوادهی

در این روش مواد شیمیایی مختلف در تماس با سلول های اکسیژن هوا واکنش نشان داده و به مواد کم خطرتری تبدیل می شوند. موادی مثل متان، کربن دی اکسید و سولفید هیدروژن. فایده ی دیگر هوا دهی کم کردن بو و مزه آب است. برخی مواد عامل ایجاد بو یا مزه در آب با ترکیب شدن با اکسیژن از آب خارج می شوند.
البته در این تکنیک عواملی مثل درجه حرارت محیط، نوع مواد موجود در پساب، تلاطم موجود در آب و هوای محیط و زمان تماس تاثیر گذار هستند.
از انواع روش های هوا دهی می توان به هوا دهی پاششی (مثل فواره های مصنوعی موجود در پارک ها)، هوادهی سطحی، بشقابی و آبشاری-پله ای اشاره کرد.

شناور سازی

سیستم ­های شناور سازی از دیگر بخش های فیزیکی سیستم های تصفیه است و برای حذف ذراتی که وزن مخصوص کمتر از آب دارند به کار می رود مانند روغن ، چربی ، ترکیبات نفتی و… ، معمولاً در تصفیه فاضلاب های صنعتی همچون کشتارگاه ها و رستوران های بزرگ به کار می رود.

برای ورود به بخش محاسبه قیمت سیستم تصفیه فاضلاب صنعتی کلیک کنید.

جذب سطحی

در روش های جذبی از یک بستر جاذب مثل ذغال و یا کربن فعال استفاده می شود. این روش برای حذف طعم و بوی آب ناشی از موادی مثل کلر بسیار مناسب است.
روش منعقد سازی
در این روش مواد شیمیایی خاصی به آب اضافه می شود تا ذرات معلق موجود در آب منعقد شده و به صورت لخته ته نشین شوند. از جمله برخی از این مواد می توان به آهک، کلرید فریک و پلی آلومینیوم کلراید اشاره کرد. ای مواد به ترکیبات معلق در آب ترکیب شده و در مدت زمان بسیار کوتاهی باعث جداشدن و خارج سازی این ذرات از درون آب می شوند.

روش های تصفیه زیستی (بیولوژیکی)

میکروارگانیسم ها عامل اصلی تجزیه مواد آلی و باقی مانده اجساد جانوران ، فساد مواد غذایی تبدیل پلیمر ها به مونومر ها ، و تولید خاک هستند . فرایند هایی که در طبیعت به وسیله میکرو ارگانیزم ها به صورت خود به خودی با سرعت پایین رخ می دهد. در واحد های تصفیه زیستی به صورت تشدید شده و تحت کنترل به کار گرفته می شود . در این واحد ها به ازای هر 10 درجه سانتی گراد افزایش دما فعالیت باکتری ها دو برابر می شود .
این عمل تا دمای 40 درجه سانتی گراد ادامه دارد . مناسب ترین pH برای رشد باکتری ها 5/6 الی 5/7 می باشد اما برخی از آنها در pH های بسیار پایین همچون تیوباسیلوس تیواکسیدانس و یا محیط های بسیار قلیایی نیز می توانند رشد نمایند . از آنجا که تغییرات ناگهانی pH و یا افت شدید دما می تواند منجر به توقف رشد و یا مرگ باکتری ها شود ، ایجاد و کنترل شرایط مناسب جهت رشد بهینه میکرو ارگانیسم های مطلوب در واحد های تصفیه الزامی است .
همچنین تغییر در میزان اکسیژن موجود در فاضلاب می تواند موجب تغییر در فرایند تصفیه شود . چرا که جمعیت غالب میکرو ارگانیسمی تحت تاثیر اکسیژن محلول می باشد . با تغییر نوع گونه ی غالب نوع تصفیه و محصول نهایی تغییر می کند .

تصفیه فاضلاب توسط میکرو ارگانیسم ها

میکرو ارگانیسم های موثر در تصفیه فاضلاب ، شامل جمعيت انواعی بـا تنـوع گـسترده است و فقط باکتری ها عمل تصفیه را انجام نمی دهند بلکه پروتوزوئر ها ، قارچ ها ، روتيفر ها و احتمالاً جلبك ها نیز درگیـر تصفیه هستند.
اساس طراحي فرآيند های تصفيه بيولوژيكی يا انتخاب نوع فرآيند بيولـوژيكی مـورد اسـتفاده بـه فهـم فعاليت های بيوشيميايی ميكرو ارگانيسم ها وابسته است . تقسيم بندي ميكرو ارگانيسم ها بر اساس منبـع كربن سلولی ، دهنده ی الكترون ، پذيرنده ی الكترون و محصولات نهايی صورت می گیرد .
بر اساس عملکرد و ساختار سلولی میکرو ارگانیسم های فاضلاب معمولاً به دو دسته یوکاریوتیک و پروکاریوتیک تقسیم می شوند . پروکاریوتیک ها شامل 1) یوباکتر 2) آرکی­ باکتر ها می باشند .
یوباکتر ها و آرکی باکتر ها مهم ترین میکرو ارگانیسم ها در تصفیه خانه فاضلاب بیولوژیکی هستند . معمولاً این دو دسته پروکاریوتیک ها به عنوان باکتری ها تلقی می ­شوند . چهار ارگانیسم یوکاریوتیک در فرآیند لجن فعال شده مهم هستند . شامل : قارچ ، پروتوزوآ ، روتیفر ها و نماتود ها هستند. این یوکاریوتیک های غیر بیماریزا همانند ارگانیسم های آب و خاک از طریق نفوذ وارد فاضلاب شهری می شوند.

پویاژن آزما تولیدکننده سیستم های تصفیه صنعتی بر پایه بیوفیلتر میباشد که مزایای زیر را دارد:

  • کاهش 95 تا 99% انواع آلاینده ها از آب و فاضلاب آلوده تا حد مجاز سازمان حفاظت محیط زیست
  • فرایند تصفیه بصورت پیوسته و بدون نیاز به حوضچه های بتنی
  • قابلیت استفاده مجدد از آب خروجی
  • نیاز به کمترین فضای ممکن
  • استفاده و نگهداری آسان و کم هزینه
  • قابل حمل و جابجایی
  • اتوماتیک و راه اندازی آسان
  • قیمت مناسب و هزینه راهبری اندک

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید و یا کلیک کنید و فرم را پر کنید.

09101438051

02140443676

ممنون از همراهان گرامی برای مطالعه ی این مقاله از پویاژن

 

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *