مقالات آموزشی, مفاهیم عمومی

تصفیه فاضلاب چیست؟

تصفیه فاضلاب چیست

تصفیه فاضلاب چیست ؟

تصفیه فاضلاب (wastewater treatment , sewage treatment) در واقع به حذف آلاینده های موجود در پساب قبل از ورود به محیط آبی مانند رود، دریاچه، دریا و… می گویند. در این مقاله شرکت پویاژن آزما قبل از پرداختن به این موضوع، به مفهوم آلودگی آب بپردازد. این شرکت به مدت ده سال در زمینه تصفیه فاضلاب های صنعتی تحقیقات متعدد انجام داده و 5 سال است که بیوفیلترهای نوین برای تصفیه فاضلاب های صنعتی تولید میکند.

انواع روش های تصفیه فاضلاب

آلودگی آب

از آنجایی که آب به صورت خالص در طبیعت وجود ندارد تعیین آلوده بودن یا تمیز بودن آب به نوع و غلظت ناخالصی های موجود در آب و همچنین محل مصرف آب بستگی دارد. در واقع به صورت تئوری زمانی می توان آب را آلوده گفت که ناخالصی های آن به اندازه ای باشند که در نوع مصرف مورد نظر مانند آشامیدن، ماهی گیری، شنا و غیره اختلال ایجاد کنند. کیفیت آب تحت تاثیر شرایط طبیعی است ولی زمانی واژه ی آلودگی را بکار می بریم که منظور معمولا فعالیت انسان به عنوان منبع آلودگی است. به همین علت آلودگی آب اصولا با ورود پساب به آب های سطحی یا زیرزمینی رخ می دهد و تصفیه پساب از اصلی ترین روش های کنترل آلودگی آن می باشد.

برای مشاوره رایگان انواع تصفیه آب و فاضلاب میتوانید از اینجا فرم پرکرده و یا با شماره تماس های زیر با ما در ارتباط باشید.

09101438051

02140443676-7

 

منابع آلودگی آب

از انواع کلی آلاینده های آب می توان به موجودات بیماری زا، مواد زائد نیازمند اکسیژن، مواد مغذی گیاهی، مواد شیمیایی آلی مصنوعی ، مواد شیمیایی معدنی، میکروپلاستیک ها، رسوبات، مواد رادیواکتیو، روغن و گرما اشاره کرد.

مشخصات فاضلاب

انواع فاضلاب

سه نوع فاضلاب وجود دارد: فاضلاب خانگی، فاضلاب صنعتی وفاضلاب طوفان

۱) فاضلاب خانگی:

فاضلاب خانگی آب مصرفی را از خانه ها و آپارتمان ها حمل می کند که به آن فاضلاب بهداشتی نیز می گویند.
حجم زیادی از فاضلاب را فاضلاب بهداشتی تشکیل می دهد. ناخالصی های اصلی آن، مواد آلی قابل فاسد شدن و مواد مغذی گیاهی هستند، اما فاضلاب خانگی نیز به احتمال زیاد حاوی میکروب های بیماری زا است.

۲) فاضلاب صنعتی:

فاضلاب صنعتی آب مورد استفاده در فرآیندهای تولیدی یا شیمیایی است. فاضلاب صنعتی معمولاً حاوی ترکیبات شیمیایی خاص و قابل شناسایی بسته به ماهیت فرآیند صنعتی است.

۳) فاضلاب طوفان:

فاضلاب طوفان یا آب طوفان، روانآب حاصل از نزولات جوی است که در سیستمی از لوله ها یا کانال های باز جمع آوری می شود. فاضلاب طوفان حامل مواد آلی، جامدات معلق و محلول و سایر موادی است که هنگام حرکت بر روی زمین جمع آوری می شوند.

سیستم های فاضلاب

یک سیستم فاضلاب یا سیستم جمع‌آوری فاضلاب شبکه‌ای از لوله‌ها، ایستگاه‌های پمپاژ و لوازم جانبی است که فاضلاب را از مبدأ به محل تصفیه و دفع می‌رساند.

تصفیه و دفع فاضلاب

میزان تصفیه فاضلاب بسته به شرایط محیطی محلی و استانداردهای دولتی متفاوت است. دو نوع استاندارد مربوطه عبارت اند از استانداردهای جریان و استانداردهای پساب.
1. استانداردهای جریان، برای جلوگیری از بدتر شدن کیفیت آب موجود طراحی شده اند و محدودیت هایی را برای مقدار آلاینده های خاص مجاز در نهرها، رودخانه ها و دریاچه ها تعیین می کند. پارامترهای کیفیت آب که توسط استانداردهای رودخانه تنظیم می شوند عبارتند از: اکسیژن محلول، کلیفرم ها، کدورت، اسیدیته و مواد سمی.
2. استانداردهای پساب مستقیماً به کیفیت فاضلاب تصفیه شده و تخلیه شده از تصفیه خانه فاضلاب مربوط می شود. عواملی که تحت این استانداردها کنترل می شوند معمولاً شامل اکسیژن مورد نیاز بیوشیمیایی (BOD)، جامدات معلق، اسیدیته و کلیفرم ها هستند.

برای مشاوره رایگان انواع تصفیه آب و فاضلاب میتوانید از اینجا فرم پرکرده و یا با شماره تماس های زیر با ما در ارتباط باشید.

09101438051

02140443676-7

تصفیه فاضلاب

سه سطح تصفیه فاضلاب وجود دارد: اولیه، ثانویه و پیشرفته

تصفیه اولیه حدود 60 درصد کل مواد جامد معلق و حدود 35 درصد از BOD را حذف می کند. در این مرحله ناخالصی های حل شده حذف نمی شوند.
تصفیه ثانویه بیش از 85 درصد از مواد جامد معلق و BOD را حذف می کند.

هنگامی که بیش از 85 درصد از کل جامدات و BOD باید حذف شود، یا زمانی که سطوح نیترات و فسفات محلول باید کاهش یابد؛ از روش های درمانی پیشرفته استفاده می شود. فرآیندهای درجه پیشرفته می توانند بیش از 99 درصد از تمام ناخالصی های فاضلاب را حذف کنند و پسابی با کیفیت تقریباً آب آشامیدنی تولید کنند.

برای تمام سطوح تصفیه فاضلاب، آخرین مرحله قبل از تخلیه پساب فاضلاب به بدنه آب سطحی ضدعفونی است. ضد عفونی، هرگونه پاتوژن باقی مانده در پساب را از بین می برد. گندزدایی معمولاً با مخلوط کردن پساب با گاز کلر یا با محلول های مایع مواد شیمیایی هیپوکلریت در یک مخزن حداقل به مدت 15 دقیقه انجام می شود. از آنجا که باقیمانده کلر در پساب ممکن است اثرات نامطلوبی بر آبزیان داشته باشد، ممکن است یک ماده شیمیایی اضافی برای کلر زدایی پساب اضافه شود. اشعه ماوراء بنفش، که می تواند بدون باقی ماندن باقیمانده در پساب ضد عفونی شود، با کلر به عنوان یک ضدعفونی کننده فاضلاب رقابتی تر می شود.

تصفیه فاضلاب

استفاده مجدد از فاضلاب

فاضلاب می تواند منبع ارزشمندی در شهرها که منابع آب محدود است باشد. علاوه بر کاهش فشار بر منابع محدود آب شیرین، استفاده مجدد از فاضلاب می‌تواند کیفیت رودخانه‌ها و دریاچه‌ها را با کاهش تخلیه پساب ورودی آنها بهبود بخشد. فاضلاب ممکن است تصفیه شود و برای آبیاری گیاهان و مناظر، تغذیه آب های زیرزمینی یا اهداف تفریحی مورد استفاده مجدد قرار گیرد. احیا برای نوشیدن از نظر فنی امکان پذیر است، اما این استفاده مجدد با مقاومت عمومی قابل توجهی روبرو است.

دو نوع استفاده مجدد از فاضلاب وجود دارد: مستقیم و غیر مستقیم. که دراستفاده مجدد مستقیم، فاضلاب تصفیه شده بدون رقیق شدن در یک جریان طبیعی یا دریاچه یا در آب های زیرزمینی به نوعی از سیستم های آبی وارد می شود(مثل آبیاری زمین ها). استفاده مجدد غیرمستقیم شامل مخلوط کردن فاضلاب تصفیه شده با آب دیگری قبل از استفاده مجدد است.

تصفیه فاضلاب صنعتی

تصفیه لجن فاضلاب

پسماندهایی که در تصفیه خانه های فاضلاب جمع می شوند، لجن (یا جامدات زیستی) نامیده می شوند. لجن فاضلاب مواد باقیمانده جامد، نیمه جامد یا دوغابی است که به عنوان محصول جانبی فرآیندهای تصفیه فاضلاب تولید می شود. این پسماند معمولاً به عنوان لجن اولیه و ثانویه طبقه بندی می شود. لجن اولیه از رسوب شیمیایی، ته نشینی و سایر فرآیندهای اولیه تولید می شود، در حالی که لجن ثانویه زیست توده زباله فعال حاصل از تصفیه بیولوژیکی است.

تصفیه و دفع لجن فاضلاب از عوامل اصلی در طراحی و بهره برداری از کلیه تصفیه خانه های فاضلاب می باشد.دو هدف اساسی از تصفیه لجن قبل از دفع نهایی، کاهش حجم آن و تثبیت مواد آلی است. لجن تثبیت شده بوی بدی ندارد و می توان بدون ایجاد مزاحمت یا خطر سلامتی با آن برخورد کرد.

روش های تصفیه لجن

تصفیه لجن فاضلاب ممکن است شامل ترکیبی ازفرآیندهای غلیظ شدن ، هضم و آبگیری است.
مقصد نهایی لجن فاضلاب تصفیه شده معمولاً زمین است. لجن آبگیری شده را می توان در زیر زمین دفن کرد (دفن بهداشتی). همچنین ممکن است در زمین های کشاورزی پخش شود تا از ارزش آن به عنوان اصلاح کننده خاک و کود استفاده شود. از آنجایی که لجن ممکن است حاوی مواد شیمیایی صنعتی سمی باشد، در زمین هایی که محصولات برای مصرف انسان در آن کشت می شوند، پخش نمی شود .
در جایی که مکان مناسبی برای دفع زمین در دسترس نباشد، مانند مناطق شهری، ممکن است لجن، سوزانده شود . سوزاندن رطوبت را به طور کامل تبخیر می کند و مواد جامد آلی را به خاکستر بی اثر تبدیل می کند. خاکستر باید دور ریخته شود، اما حجم کاهش یافته، دفع را مقرون به صرفه تر می کند. هنگام سوزاندن لجن فاضلاب، کنترل آلودگی هوا یک نکته بسیار مهم است. باید از دستگاه های مناسب برای تمیز کردن هوا مانند اسکرابر و فیلتر استفاده شود.
ریختن لجن در اقیانوس که زمانی روشی اقتصادی برای دفع بسیاری از جوامع ساحلی بود ، که دیگر گزینه مناسبی در نظر گرفته نمی شود.

پویاژن آزما تولیدکننده سیستم های تصفیه صنعتی بر پایه بیوفیلتر میباشد که مزایای زیر را دارد:

  • کاهش 95 تا 99% انواع آلاینده ها از آب و فاضلاب آلوده تا حد مجاز سازمان حفاظت محیط زیست
  • فرایند تصفیه بصورت پیوسته و بدون نیاز به حوضچه های بتنی
  • قابلیت استفاده مجدد از آب خروجی
  • نیاز به کمترین فضای ممکن
  • استفاده و نگهداری آسان و کم هزینه
  • قابل حمل و جابجایی
  • اتوماتیک و راه اندازی آسان
  • قیمت مناسب و هزینه راهبری اندک

برای مشاوره رایگان انواع تصفیه آب و فاضلاب میتوانید از اینجا فرم پرکرده و یا با شماره تماس های زیر با ما در ارتباط باشید.

09101438051

02140443676-7

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *