مقالات آموزشی

روش های تصفیه فاضلاب صنعتی

روش ­های کاربردی در تصفیه فاضلاب زیرمجموعه‌ای از 3 روش عمده‌ی فیزیکی، زیستی و شیمیایی است. تصفیه‌ی موثر معمولا بسته به نوع فاضلاب یا پساب، تلفیقی از این روش‌هاست.

تصفیه فیزیکی: تصفیه فاضلاب با استفاده از خواص و نیروهای فیزیکی و بدون استفاده از مواد شیمیایی

تصفیه شیمیایی: تصفیه فاضلاب با استفاده از مواد و واکنش‌های شیمیایی

تصفیه زیستی: تصفیه فاضلاب طی فرایندهای بیولوژیکی

برای مشاوره‌ی با ما رایگان تماس بگیرید یا فرم را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.

09101438051

02140443676

 

تصفیه‌ی فاضلاب به چه معناست؟

تصفیه‌ی فاضلاب فرایندی‌ست که طی آن پساب آلوده به آبی بدون آلاینده یا با آلاینده‌ی کم‌تر تبدیل می‌شود. محصول این فرایند آبی‌ست که می‌تواند استفاده و یا بدون خطر در طبیعت رها شود.

با تصفیه‌ی فاضلاب و پساب به حفظ سلامت محیط زیست کمک کنیم و منابع ارزشمند آب را قدر بدانیم.

تصفیه فاضلاب چیست؟

روش های تصفیه فاضلاب

 

تصفیه فیزیکی فاضلاب

تصفیه فیزیکی مجموعه روش‌های تصفیه‌ با استفاده از خواص و نیروهای فیزیکی و بدون استفاده از مواد شیمیایی‌ست که معمولا کار پیش‌تصفیه‌ی فاضلاب را انجام می‌دهد.

مخزن‌های ته‌نشینی

این مخزن‌ها با کاهش سرعت جریان آب امکان ته‌نشینی مواد معلق در تصفیه خانه‌های آب و فاضلاب را فراهم خواهد کرد. در حوضچه یا مخزن، ذرات معلق فاضلاب ته‌نشین شده و لجن تجمع می‌کند .
به طور متوسط میزان کاهش شاخص های آلودگی در ته‌نشینی اولیه به صورت صددرصد مواد قابل ته‌نشینی، 80 درصد کل مواد معلق، 35 درصد BOD5 و 30 درصد COD است.

هوادهی

در این روش هوا به‌وسیله‌ی آب گردش پیدا کرده، مواد شیمیایی مختلف مانند متان و سولفید هیدروژن در تماس با سلول های اکسیژن هوا واکنش نشان داده و به مواد کم‌خطرتری تبدیل می‌شوند. از آنجایی که برخی مواد عامل ایجاد بو یا مزه بعد از ترکیب شدن با اکسیژن از آب خارج می‌شوند، هوادهی همچنین بو و مزه‌ی آب را کاهش می‌دهد.
این تکنیک عواملی مثل درجه حرارت محیط، نوع مواد موجود در پساب، تلاطم موجود در آب و هوای محیط و زمان تماس تاثیرگذار هستند.
از انواع روش‌های هوا دهی می توان به هوا دهی پاششی (مثل فواره های مصنوعی موجود در پارک ها)، هوادهی سطحی، بشقابی و آبشاری-پله ای اشاره کرد.

 

برای ورود به بخش محاسبه قیمت سیستم تصفیه فاضلاب صنعتی کلیک کنید.

شناور سازی

سیستم‌های شناورسازی از دیگر بخش‌های فیزیکی سیستم‌های تصفیه است و برای حذف ذراتی مانند روغن، چربی و ترکیبات نفتی که وزن مخصوص کمتر از آب دارند به کار می‌رود. این روش معمولاً در تصفیه‌ی فاضلاب‌های صنعتی همچون کشتارگاه‌ها و رستوران های بزرگ استفاده می‌شود.

تصفیه‌ی شیمیایی فاضلاب

تصفیه شیمیایی مجموعه روش‌هایی‌ست که با استفاده از مواد و واکنش‌های شیمیایی فاضلاب را تصفیه می‌کند. در روش‌های شیمیایی ابتدا انعقاد و لخته‌سازی انجام شده و سپس با تبادل یونی و تنظیم pH و افزودن موادی مانند کلر و ازن تصفیه کامل می‌شود.

 

روش منعقدسازی

در این روش مواد شیمیایی خاصی به آب اضافه می‌شود تا ذرات معلق موجود در آب منعقد شده و به صورت لخته ته‌نشین شوند. از جمله برخی از این مواد می توان به آهک، کلرید فریک و پلی آلومینیوم کلراید اشاره کرد. ای مواد به ترکیبات معلق در آب ترکیب شده و در مدت زمان بسیار کوتاهی باعث جدا و خارج شدن این ذرات از آب می‌شوند.

جذب سطحی

در روش های جذبی از یک بستر جاذب مثل ذغال یا کربن فعال استفاده می‌شود. این روش برای حذف طعم و بوی ناشی از موادی مثل کلر بسیار مناسب است.

 

 تصفیه‌ی زیستی (بیولوژیکی) فاضلاب

در تصفیه زیستی از فرایندهای زیستی و میکرو اورگانیسم‌ها برای تصفیه‌ی فاضلاب استفاده می‌شود. میکرو اورگانیسم‌ها عامل اصلی تجزیه مواد آلی، باقی مانده اجساد جانوران، فساد مواد غذایی، تبدیل پلیمرها به مونومرها و تولید خاک هستند. فرایندهایی در طبیعت به‌وسیله‌ی میکرو اورگانیسم‌ها خودبه‌خودی و با سرعت پایین رخ می‌دهد، در واحد های تصفیه زیستی به صورت تشدید شده و تحت کنترل به کار گرفته می‌شود.

تصفیه‌ی فاضلاب توسط میکرو اورگانیسم‌ها چگونه صورت می‌گیرد؟

میکرو اورگانیسم‌های موثر در تصفیه‌ی فاضلاب، شامل جمعيتی بـا تنـوع گـسترده است که در آن فقط باکتری‌ها عمل تصفیه را انجام نمی‌دهند بلکه پروتوزوئرها، قارچ‌ها، روتيفرها و احتمالاً جلبك‌ها نیز درگیـر تصفیه هستند.
اساس طراحي فرآيند های تصفيه بيولوژيكی يا انتخاب نوع فرآيند بيولـوژيكی مـورد اسـتفاده بـه فهـم فعاليت‌های بيوشيميايی ميكرو اورگانيسم‌ها وابسته است.

 

سیستم‌های تولیدشده توسط شرکت پویاژن‌آزما از کدام روش تصفیه استفاده می‌کنند؟

سیستم های تصفیه صنعتی پویاژن که بر پایه‌ی بیوفیلترند، به‌صورت ترکیبی و با توجه به پساب موردنظر از هر سه روش استفاده می‌کنند. این سیستم‌ها با توجه به تکنولوژی ابداعی و جدیدی که دارند و برخلاف باقی دستگاه‌های موجود در بازار، کم‌هزینه، قابل جابه‌جایی و اتوماتیک هستند.

برای ورود به بخش محاسبه قیمت سیستم تصفیه فاضلاب صنعتی کلیک کنید.

 

با انتخاب پویاژن‌آزما از چه مزایایی برخوردار می‌شوید؟

  • کاهش 95 تا 99% انواع آلاینده‌ها از آب و فاضلاب آلوده تا حد مجاز سازمان حفاظت محیط زیست
  • فرایند تصفیه به‌صورت پیوسته و بدون نیاز به حوضچه‌های بتنی
  • قابلیت استفاده‌ی مجدد از آب خروجی
  • نیاز به کمترین فضای ممکن
  • استفاده و نگهداری آسان و کم‌هزینه
  • قابل حمل و جابجایی
  • اتوماتیک و با راه‌اندازی آسان
  • قیمت مناسب و هزینه‌ی راهبری اندک

 

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید و یا کلیک کنید و فرم را پر کنید.

09101438051

02140443676

ممنون از همراهان گرامی برای مطالعه ی این مقاله از پویاژن

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *