مقالات آموزشی

تصفیه فاضلاب آبکاری

فاضلاب آبکاری

شرکت پویاژن آزما تولید کننده سیستم های تصفیه فاضلاب آبکاری میباشد که با یک مقاله دیگر در زمینه تصفیه فاضلاب صنعتی در خدمتتان خواهیم بود در این مقاله به توضیج تصفیه فاضلاب صنعت آبکاری خواهیم پرداخت.

برای دریافت مشاوره رایگان کلیک کنید.

صنعت آبکاری چیست ؟

صنعت آبکاری فلزات یکی از بزرگ ترین مصرف‌کننده های مواد شیمیایی سمی است . این مواد شیمیایی سمی شامل حلال‌ها، اسیدها، بازها، پاک‌کننده ها، مواد آلی پیچیده و نمک های فلزی همچون نمک های فلزی کادمیوم، نیکل کروم، مس ، روی، طلا و … می‌باشد. با توجه به مقادیر متفاوت و متنوع مواد شیمیایی و مصرفی، فاضلاب تولیدی حاوی گستره ی وسیعی از آلاینده‌ها شامل فلزات، زائدات آلی، مواد جامد معلق، فسفات و فلوراید است. فسفات و فلوراید از پارامترهای مهمی هستند که اثرات‌شان بر روی محیط‌زیست مشخص شده و قوانینی نیز برای کنترل آنها وضع شده است. جامدات معلق یک پارامتر کنترلی قدیمی در عملکرد تصفیه و دفع پارامترهای سمی آلی و غیرآلی است. همچنین برای آشنایی بیشتر با این صنعت، مقاله صنعت آبکاری را مطالعه کنید.

فلزات گروه مهمی از آلاینده ها مشتمل بر ۳۰ فلز را به خوداختصاص می‌دهند. بعضی از فلزات مانند آهن، منیزیم، منگنز و تیتانیوم سمی نیستند. برای این چنین ترکیباتی هیچ قانونی وضع نشده است. این فلزات تا حد زیادی از طریق فرآیندهای حذف فلزات جداسازی می‌شوند. برای فلزات سمی کادمیوم، کروم، مس، سرب، نیکل، روی و نقره که در غلظت‌های قابل توجه در فاضلاب صنایع آبکاری فلزات یافت می ­شوند محدودیت‌های دفع ویژه‌ای وضع شده ‌است و عموما برای حذف و میزان دفع آن ها قوانین خاصی وجود دارد.

آّبکاری فلزات

منشا مواد آلی سمی در صنعت آبکاری

منشا مواد آلی سمی کاملا پیچیده است اما برای سهولت در ارزیابی، ۳ گروه از مواد استفاده شده بیشتر مورد توجه هستند.

گروه اول

این گروه مربوط به استفاده از حلال ­ها­ است. در واقع منبع اصلی آلاینده های اولیه در فاضلاب‌های صنایع آبکاری فلزات است. کنترل این مواد بیشتر درون کارخانه‌ای و به روش‌های تصفیه مجزا صورت می­ گیرد. بنابراین به طور کلی این گروه از منابع به عنوان یک زیرمجموعه مجزا برای مدیریت کیفیت آب نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

گروه دوم

دومین گروه شامل مواد آلی کمپلکس ‌دهنده‌ است . این مواد که اغلب به طور گسترده به عنوان عوامل شلاته ‏کننده در حوضچه‌های روکش کاری و مخلوط­ های فلزی استفاده می ­شوند. این مواد تداخل زیادی در حذف فلزات داشته و نیازمند توجه و کنترل ویژه‌ای می‌باشند. این گروه نیز به عنوان یک زیرمجموعه مجزا شناخته می‌شود.

گروه سوم

در گروه سوم بقیه مواد آلی قرار می‌گیرند. در این میان از مهم‌ترین مواد شیمیایی دارای مواد آلی سمی در فاضلاب می‌توان به جریان­ های فلزکاری، عوامل امولسیون کننده، روغن‌های محلول، عوامل ضد باکتریایی و پاک‌کننده‌ها اشاره داشت.

برای دریافت مشاوره رایگان کلیک کنید.

تصفیه فاضلاب آبکاری

حذف فلزات سنگین در تصفیه فاضلاب آبکاری

فلزات سنگین مانند کروم ، نیکل ، کادمیوم و … برای اکثر موجودات زنده یک ماده‌ی سمی است. برای حذف فلزات سنگین، روش‌های مختلفی بررسی‌شده است ازجمله جذب، ته‌نشینی، انعقاد شیمیایی و انعقاد الکتروشیمیایی.
روش جذب و ته‌نشینی علاوه بر هزینه‌بر بودن، به منظور تصفیه فاضلاب آبکاری، به زمان زیادی هم نیاز دارد؛ درنتیجه راندمان عمل حذف کم خواهد بود.
روش انعقاد شیمیایی نیاز به تزریق مداوم منعقد کننده دارد. در نتیجه نیازمند یک اوپراتور متخصص به صورت تمام وقت در کنار دستگاه است.
روش تصفیه با عملیات انعقاد الکتروشیمیایی(EC) ماده ای مصرف نمی شود ولی نیاز به مصرف برق بالایی می باشد. در نتیجه این روش بسیار هزینه بر بوده و نسبت به راندمان به دست آمده، مقرون به صرفه نیست.

 

بهترین کار به منظور حذف فلزات سنگین از فاضلاب آبکاری، استفاده از ترکیب روش های فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیک است. شرکت دانش بنیان پویا ژن آزما با استفاده از ترکیبی از این سه روش (که در واقع اساس آن بیولوژیک و استفاده از بیوفیلتر می باشد) موفق به ارائه راهکاری جهت تصفیه فاضلاب صنایع آبکاری شده است که در آن مواد مصرفی به حداقل ممکن رسیده و مراحل تصفیه بصورت اتوماتیک و کانتینیوس (مداوم) می باشد .

 

سیستم تصفیه ابداعی شرکت دانش بنیان پویاژن آزما، تا کنون با ده ها شرکت و کارخانه مختلف در زمینه آبکاری همکاری موفق و مستمر داشته و این سیستم مورد استفاده شرکت های مختلف آبکاری مثل تولید شیرآلات، جواهر سازی، لوسترسازی، تولید کننده سخت افزارها و … قرار گرفته است. برای مشاهده برخی از پروژه های انجام شده کلیک کنید.
مراحل تصفیه به وسیله سیستم پویاژن آزما شامل مراحل زیر می باشد:

  • تنظیم pH
  • جداسازی ذرات معلق به کمک بگ فیلتر
  • حذف فلزات سنگین به روش بیوفیلتر
سیستم تصفیه فاضلاب صنایع آبکاری

سیستم تصفیه فاضلاب پویاژن آزما، تصب شده در کارخانه لوستر نورسازان

شما می توانید در صورت نیاز به راهنمایی و مشاوره با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند.

در ادامه چند نمونه از آنالیزهای مربوط به تصفیه های مربوط به فاضلاب آبکاری انجام شده در شرکت پویاژن آزما آورده شده است که در هایلایت های اینستاگرام شرکت میتوانید تعداد بیشتری از آنالیزها را مشاهده کنید.

نمونه تصفیه پساب آبکاری دارای ماده سمی سیانید

نمونه تصفیه پساب آبکاری دارای ماده سمی سیانید

منبع

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *