مقالات آموزشی

تصفیه فاضلاب نساجی

تصفیه فاضلاب نساجی

صنعت نساجی یکی از پرمصرف ترین صنایع در زمینه آب است. آب برای تمیز کردن مواد اولیه و مراحل مختلف فرایند رنگرزی نساجی استفاده می شود. تصفیه فاضلاب صنایع نساجی برای صنعت گران این رشته به چالشی تبدیل شده است. صنعت نساجی با فشارهای دولت برای حرکت به سمت پایداری، برای کاهش مصرف آب مواجه است. خوشبختانه با پیشرفت علم و استفاده از روش های نوین، می توان پساب تولید شده در صنعت نساجی را با سیستم هایی تصفیه کرد تا بتوان مجددا در چرخه مصرف کارخانه استفاده شود؛ در نتیجه مقدار زیادی از مصرف بی رویه آب جلوگیری می شود.

شرکت دانش بنیان پویاژن آزما تولیدکننده ی سیستم های تصفیه فاضلاب نساجی میباشد. برای مشاوره رایگان و مشاهده پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی پویاژن کلیک کنید.

این مساله هم به نفع صاحبان صنایع بوده و هم کمک شایانی به حفظ منابع آب و محیط زیست می کند. به همین خاطر بسیاری از صاحبان صنایع تمایل به استفاده از این سیستم های نوین پیدا کرده اند و شرکت دانش بنیان پویاژن آزما یکی از مراکزی است که توان طراحی چنین سیستم هایی را بر پایه علم نوین، با هزینه معقول و به صرفه و اشغال فضای کم را دارا است. در ادامه همراه ما باشید تا بیشتر درباره سیستم بیوفیلتراسیون پساب صنایع نساجی بدانیم.

سیستم تصفیه فاضلاب نساجی پویاژن آزما

سیستم تصفیه فاضلاب نساجی پویاژن آزما

اگر صنعتی را مدیریت میکنید که محصولات مفیدی به جامعه ارائه میکند، مراقب فاضلاب تولید شده در کارخانه خود هم باشید تا در مصرف آب صرفه جویی و از محیط زیست محافظت شود.

روش های تصفیه فاضلاب را از اینجا بخوانید

 

تصفیه فاضلاب نساجی

صنعت نساجی یکی از پرمصرف ترین صنایع در زمینه آب است. آب برای تمیز کردن مواد اولیه و مراحل مختلف فرایند رنگرزی نساجی استفاده می شود. به دلیل اثرات کمبود آب و مقررات محیطی سختگیرانه، هزینه استفاده از آب شیرین در سراسر جهان افزایش یافته است. علاوه بر این صنعت نساجی با فشارهای دولت برای حرکت به سمت پایداری، برای کاهش مصرف آب مواجه است. سیستم تصفیه فاضلاب نساجی یکی از سیستم هایی است که امروزه توانسته به صنعت نساجی کمک کند تا در مصرف آب صرفه جویی کرده و از آبهای حاصل از تصفیه مجدداً استفاده کند. بسته به فرآیندهای خاصی که در کارخانه ها استفاده می شود، مانند پارچه مورد استفاده، تجهیزات مورد استفاده و فلسفه مدیریتی رایج در مورد استفاده از آب، شرکت های این صنعت از مقادیر متفاوتی از آب استفاده می کنند.

صنایع نساجی
برای پردازش مواد پشمی و پنبه ای نیاز به مصرف آب بیشتری نسبت به سایر زیر شاخه ها مانند پلی استر یا نایلون است. مقادیر زیاد فاضلاب تولید شده توسط تاسیسات فرآوری نساجی چالش های متعددی را از جمله تصفیه مواد شیمیایی، هزینه های عملیاتی تصفیه فاضلاب نساجی یا اضافه هزینه، هزینه های دفع لجن و مصرف برق ایجاد می کند.
اما سیستم تصفیه فاضلاب نساجی پویا ژن آزما می تواند از ورود آلودگی آب به حوضه های آبریز محلی جلوگیری کرده و از سلامت عمومی و اکوسیستم ها محافظت کند.

ترکیب فاضلاب نساجی معمولی- تصفیه فاضلاب نساجی

به طور معمول پساب فاضلاب حاصل از عملیات پردازش نساجی دارای ویژگی های زیر است:
• مواد آلی و معدنی تجزیه ناپذیر مانند فلزات، فنل ها، رنگ، آفت کش ها و فسفات ها و سورفاکتانت های خاص
• غلظت بالای کل مواد معلق
• اکسیژن مورد نیاز BOD و اکسیژن مورد نیاز شیمیایی COD
• افزایش سطح جامدات محلول
ویژگیهای ذکر شده در بالا و سایر آلاینده های احتمالی می توانند مشکلاتی را برای تاسیساتی که از روش های معمولی تصفیه اولیه شامل راکتورهای بیولوژیکی برای تصفیه فاضلاب نساجی استفاده می کنند، ایجاد کنند. همچنین این آلاینده ها چالش هایی را برای تاسیسات تصفیه فاضلاب شهری ایجاد می کنند، زیرا این تاسیسات معمولاً مجهز به تصفیه موثر این آلاینده ها نیستند.

تصفیه فاضلاب نساجی

بهینه سازی هزینه های آب با سیستم تصفیه فاضلاب نساجی

استفاده از یک رویکرد جدید از طریق استفاده از راه حل های پیشرفته تصفیه آب اولیه و ثانویه برای مقابله با چالش های پیش روی صنعت نساجی در حال حاضر و آینده ضروری است. انعقاد الکتریکی(EC) یکی از راه حل های نوظهور تصفیه فاضلاب نساجی است که می تواند ویژگی های مختلف فاضلاب صنعت نساجی را مدیریت کند. این فناوری پیشرفته از مزایا و عملکردهای شناورسازی معمولی، انعقاد و الکتروشیمی در تصفیه فاضلاب نساجی برای بهینه سازی حذف آلاینده ها به شیوه ای پایدار از نظر زیست محیطی استفاده می کند. البته این روش خود دارای چالش های مختلفی مثل مصرف زیاد برق می باشد.
این راه حل تخصصی به شرکت ها این امکان را می دهد تا سیستم های تصفیه فاضلاب جدید و موجود را برای بهینه سازی فرایند تصفیه فعلی خود با افزودن قابلیت اطمینان، کاهش هزینه های بهره برداری و نگهداری، هزینه های دفع لجن و کاهش نگرانی های زیست محیطی مربوط به دفع لجن جامدات سمی غیر مخرب برای زیست، کاهش دهند.

تصفیه فاضلاب صنایع نساجی

راهکارهای سیستم تصفیه فاضلاب نساجی

همان طور که گفته شد صنعت نساجی و رنگرزی یکی از بزرگترین مصرف کنندگان آب هستند در نتیجه حجم بالایی فاضلاب تولید کرده و اغلب حاوی طیف وسیعی از مواد رنگزا و سایر مواد کمکی مثل انواع دیسپرس کننده ها، یکنواخت کننده ها، کریرها، نمک ها، اسیدها، قیلیایی ها و گاهی فلزات سنگین می باشند. مشابه با اکثر پکیج های تصفیه فاضلاب صنعتی، در تصفیه فاضلاب نساجی و رنگرزی دو مرحله پیش تصفیه با روش های شیمیایی و فیزیکی و سپس تصفیه بیولوژیکی (بیوفیلتر) قرار دارد. در تصفیه فیزیکی و شیمیایی ابتدا pH فاضلاب در محدوده خنثی تنظیم شده و سپس با توجه به کدورت بسیار بالا از روش انعقاد شیمیایی به منظور حذف رنگ و ذرات معلق استفاده می شود و در مرحله آخر از یک مرحله بیوفیلتر هوازی جهت حذف مواد باقی مانده استفاده می شود.
راه حل های پیشرفته تصفیه آب با انعقاد الکتریکی می تواند در جنبه های مختلف فرآیند تصفیه فاضلاب نساجی ارزش ایجاد کند. این جنبه ها شامل پیش تصفیه اولیه برای حذف و کاهش ترکیبات غیر قابل تجزیه، سمی و رنگ، پیش از یک فرایند بیولوژیکی برای آلاینده های خاص مانند مواد کلوئیدی، مواد معدنی یا آلاینده های میکروبیولوژیکی قبل از اولترافیلتراسیون یا شیرین سازی اسمز معکوس است.

فاضلاب نساجی

امکان استفاده مجدد از آب نساجی نقطه قوت بزرگ این روش تصفیه بوده و منجر به صرفه جویی در هزینه می شود. تصفیه فاضلاب نساجی و استفاده مجدد از آن پاسخی امیدوارکننده برای حفظ و افزایش منابع آب موجود و کاهش آلودگی های مضر به محیط زیست است. این امر به ویژه در کشورهای دارای تنش آبی در سراسر آفریقا، آسیا و آمریکا احساس می شود که صنعت نساجی از اهمیت حیاتی برای اقتصاد برخوردار است.
با حرکت شرکت های این صنعت به منظور دستیابی به اهداف پایداری برای کاهش هزینه های عملیاتی و رعایت مقررات سختگیرانه، مشخص می شود که استفاده مجدد از آب یکی از اجزای اصلی این ابتکارات است. شرکتهای نساجی غالباً فاضلاب حاوی مقادیر زیاد مواد جامد محلول و معلق و رنگ حاصل از فعالیتهای خود را تولید می کنند. بر اساس میزان آلاینده های تخلیه شده، هزینه اضافی دفع فاضلاب شهری برای شرکت نساجی بیشتر است. تصفیه فاضلاب نساجی و استفاده مجدد از این آب می تواند نه تنها از طریق حذف فاضلاب اضافی بلکه از طریق کاهش هزینه خرید آب شیرین، سرمایه قابل توجهی را برای تولیدکنندگان نساجی ایجاد کند.
این شرکت از جمله معدود شرکت هایی است که قادر است از روش های ترکیبی با استفاده از میکروارگانیسم ها، فرایند تصفیه صنعتی را طراحی و اجرا نماید. برای استفاده از بروز ترین و کارآمد ترین سختی گیرها در تصفیه صنعتی واحد صنعتی خود، فقط کافی است به کارشناسان متخصص و مجرب پویا ژن آزما اعتماد کنید.

سیستم تصفیه صنعتی پویاژن آزما

تصفیه فاضلاب نساجی

مزایای سیستم تصفیه فاضلاب نساجی پویا ژن آزما

با استفاده از سیستم تصفیه فاضلاب نساجی، صنعت استفاده کننده کاهش 75 درصدی هزینه تخلیه و کاهش هزینه های اضافی ناشی از کاهش مصرف آب شیرین مورد استفاده در فرآیندهای شستشو و رنگرزی نساجی را خواهد داشت. انطباق تخلیه با هزینه های کمتر دفع لجن از مزایای دیگری است که منجر به بازگشت و افزایش سرمایه مشتریان خواهد شد. علاوه بر این سیستم تصفیه فاضلاب نساجی پویا ژن آزما مزایای زیر را در بر دارد:
• فضای چندانی نیاز ندارد.
• استفاده از آن بسیار آسان است.
• قابلیت جابجایی یکی از ویژگی های ویژه این سیستم به حساب می آید.
• راه اندازی آن به صورت اتوماتیک است و کار کردن با آن نیاز به دانش خاصی است.
• قیمت نهایی آن مناسب بوده و هزینه های راهبردی کمتری را در بر دارد.
• نیاز به حوضچه بتنی ندارد.

برای مشاوره رایگان و مشاهده پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی پویاژن بر اساس بیوفیلتر کلیک کنید.
09101438051
02140443676-7

امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

برای مشاهده برخی از پروژه های انجام شده کلیک کنید .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *